مبدل حرارتی صفحه ای

در این مطلب می خواهیم در مورد مبدل های حرارتی از نوع صفحه ای صحبت کنیم و بدانیم در چه نوع هایی وجود دارند و توضیحاتی در مورد چگونگی عملکرد ان ها صحبت کنیم .

مبدل حرارتی صفحه ای چیست ؟ 

مبدل حرارتی صفحه‌ای نوعی مبدل حرارتی می باشد . این مبدل حرارتی دارای تعداد زیادی از صفحات فلزی نازکمی باشد که ،موجب تبادل حرارت بالا بین  سیال گرم و سرد می‌شوند .اگر بخواهیم در مورد عملکرد این نوع از مبدل حرارتی صحبت  کنیم می توانیم بگوییم که اساس عملکرد این نوع مبدل به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد و گرم وارد مبدل می‌شوند و سیالات وارد شده به صورت یکی در میان بین صفحات فلزی جریان می‌یابند و با یکدیگر تبادل گرما می‌کنند.

صفحات این گونه مبدل به صورت متقارن پشت سرهم قرار می گیرند و سیال گرم و سرد مابین این صفحات در گردش می باشند، آرایش سطح صفحات باعث ایجاد امواجی در سیال شده و به این ترتیب انتقال حرارت و برودت دما بین دو سیال به سرعت صورت می گیرد.

این گونه مبدل های حرارتی که به صورت صفحه ای می باشند  مزایایی برای مصرف کننده دارند که در این جا لازم است در مورد ان ها صحبت شود .

ویژگی هایی که این صفحات را متمایز می کند :

 1. انتقال حرارت بهتر و بازدهی بالاتر نسبت به سایر مبدل‌ها
 2. قابلیت تغییر سطح تبادل حرارت
 3. فضای اشغال شده کمتر
 4. تعمیر و نگهداری آسان
 5. وحجم کم و مایع خیره شده در داخل مبدل

حال می خواهیم در مورد مزیت هایی که این مبدل حرارتی صفحه ای به نسبت مبدل حرارتی شل و تیوپ را بررسی کنیم و به صورت مختصر می توانیم بگوییم که  با توجه به موجدار بودن صفحات که جریان گردابی سیال را افزایش می دهد و در نتیجه عدد رینولدز کمتری سبب می شود و اینکه جریان سیال در خلاف جهت است، راندمان انتقال حرارت همیشه ۳ تا ۵ برابر بیشتر از مبدل حرارتی شل و تیوب می باشد. در یک مبدل حرارتی صفحه ای با افزایش تعداد صفحات می توان ظرفیت مبدل را افزایش داد. این تنوع تولید باعث شده اکثریت مصرف کنندگان، مبدل های صفحه ای را به سایر مبدل ها ترجیح دهند.

از آنجا که کانال های جریان کاملا کوچک هستند جریان قوی گردابه ای و توربولانس موجب بزرگ بودن ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها می گردد به علاوه بزرگ بودن تنش برشی موضعی باعث کاهش تشکیل رسوب می شود. واشرها از نشتی سیال به بیرون مبدل جلوگیری می کنند و سیال ها را در صفحات به شکل مورد نظر هدایت می نمایند.

تاریچخه مبدل حرارتی صفحه ای 

امروزه ی روز مبدل های بسیاری پا به عرصه ی حضور گذاشته اند که به صورت کلی یکی پس از دیگری که به وجود می آیند نقض ها و کاستی های قبلی را در مورد بعدی رفع شده و یا علم و تکنولوژی کمک کرده تا نوع بهتری از جنس را برای این گونه مبدل ها و دیگر مبدل های حرارتی به دنیا عرضه کنیم . اما در مورد قدمت این نوع از مبدل می توان گفت که نزدیک به ۱۰۰ سال است که این گونه مبدل ها به وجود اماده اند و به مرور زمان هر چه که گذشته رفع نقض شده و نوع بهتری از این صفحات به وجود اماده اند  .

اجزای تشکیل دهنده ی مبدل حرارتی صفحه ای چه چیزهایی می باشند ؟

حال هب نطقه ی مهمی از این مطلب رسیدیم و می خواهیم درمورد اجزای تشکیل دهنده ی این مبدل های خوب و به صرفه صحبت کنیم به صورت کلی می توان گفت ااجزای مبدل حرارتی صفحه ای عبارتند از :

جزای اصلی مبدل های حرارتی صفحه ای:

 • واشرهای روی صفحات، مجاری سیال از یکدیگر را به طور مطمئن آب بندی می کنند.
 • دسته صفحات از تعدادی صفحات حرارتی بر اساس سطح انتقال حرارت مورد نیاز تشکیل شده است.
 • فریم که دسته صفحات را احاطه می نماید با پیچ هایی به یکدیگر محکم می شوند.
 • جهت جریان داخل مبدل از طریق واشر تعیین می شود.
 • اتصالاتی برای ورود و خروج سیالات معمولا روی فریم ثابت مبدل حرارتی در نظر گرفته می شود. در صورتی که جریان چندپاسی باشد، اتصالات بایستی روی فریم ثابت و فریم متحرک قرار داده شوند.

انواع مبدل های حرارتی صفحه ای

 1. تک پاس
 2. چند پاس

حال به صورت خلاصه درمورد ان ها صحبت می کنیم .

 

چندپاس
در صورتی که شدت جریان نسبت به شدت انتقال حرارت کمتر باشد و سطح آلایندگی بالا نباشد، مزیت آن این است که اثر انتقال حرارت را به طور قابل ملاحظه ای با طراحی چند پاس طرف داغ و طرف سرد می توان افزایش داد ولی اشکال این گونه طراحی این است که در صورت نیاز به افزایش ظرفیت مبدل حرارتی، لوله کشی نازل فریم متحرک بایستی اصلاح شود.

تک پاس و چند-چند پاس
این یک مبدل حرارتی با کارایی مناسب است که می تواند در یک دستگاه مبدل حرارتی با استفاده از فریم جداکننده، انتقال حرارت بیش از ۳ نوع سیال را میسر نماید. این نوع مبدل بیشتر به عنوان استریلایزر در صنایع غذایی استفاده می شود.

اگر به دنبال یک مبدل حرارتی خوب می گردید که صورت کاملا تخصصی زیر نظر متخصصین ساخته شده باشد لازم است با شرکت نوین مبدل تماس گرفته و از خدمات به روز ما بهره مند شوید .

شرکت نوین مبدل اینجاست تا به شما بهترین ها ارایه دهد .

مختصری درمورد تاریخ و قدمت شرکت نوین مبدل 

شرکت تولید صنعتی نوین مبدل تهران در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع واقع در تهران با تولید محصولات حرارتی و برودتی کار خود را آغاز نمود و سپس تولید انواع مبدلهای حرارتی و اواپراتور کندانسور و کویلها را به تولیدات خود اضافه کرده است .با تلاش و پشتکار فراوان و بهره گیری از متخصصین فنی و کارآمد و با اتکا به پرسنل متخصص و تجارب پیشکسوتان این صنعت تولید انواع محصولات حرارتی و برودتی را آغاز و روانه بازار تاسیسات گردید .
این محصولات دارای استاندارد های لازم بوده و در طی فرایند تولید مورد بازرسی کارشناسان موسسه استاندارد قرار گرفته است . شرکت تولیدی و صنعتی نوین مبدل تهران عواملی چون بالاترین کیفیت ، پایین ترین قیمت و تسریع در زمان ممکن جهت تحویل کالا را سر لوحه برنامه های خود قرار داده و به آن توجهی خاص نموده تا بتواند رضایت مشتریان را به نحو احسن جلب نماید .

شرکت تولید و صنعتی نوین مبدل تهران با دارا بودن تیم مهندسی و تولیدی مجرب از امکانات و تجهیزات پیشرفته در زمینه طراحی و ساخت انواع محصولات خود مطابق با آخرین استاندارد های بین المللی استفاده می کند . این شرکت همواره بر این باور است با کسب تجربه و تخصص بیشتر در این زمینه بتواند در بازار تاسیسات رتبه های اول را کسب نماید . شرکت نوین مبدل تهران با شعار مطمئن و توانا ، در ارتقای کیفیت محصولات می کوشد و امیدوار است به یاری حق و تلاش بی وقفه و پایان ناپذیر کلیه مدیران و پرسنل به رتبه های اول موفقیت دست یابد .

اگر به دنبال بهترین ها هستید هم اکنون با ما تماس گرفته با بهترین خدمات را به شما ارایه دهیم ، هر گونه سوال و مشاوره ی رایگانی می خواهید هم اکنون با ما تماس بگیرید .

شماره ی تماس با متخصصین شرکت نوین مبدل :

۰۲۱۷۷۲۹۸۸۷۱
شماره ما را از ۱۱۸ بخواهید .
۰۹۱۲۷۹۵۶۹۳۴ – ۰۹۱۲۳۹۰۹۱۳۷

گارانتی و کیفیت مبدل های این شرکت

شرکت نوین مبدل تهران جز معدود وب سایت هایی می باشد که مبدل های حرارتی صفحه را خود تولید می کند و بدون واسطه به فروش می رساند همین موضوع سبب گردیده که شما هزینه های کمتری را بابت نیازها و محصولات خود بپردازید . تمامی محصولات این مجموعه بین ۳۶ تا ۶۰ ماه گارانتی دارند و همچنین با بالاترین کیفیت تولید و به دست شما خواهند رسید پس با خیال آسوده با ما تماس بگیرید و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید تا در کمترین زمان آن را به دست شما برسانیم . فرقی نمی کند که شما در کجای ایران واقع هستید این شرکت همه روزه برای استان ها و شهرستان های مختلف در سراسر ایران ارسال بار و محصول دارد .