منبع کویلدار عمودی

منبع کویل دار  نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله (shell &tube) می باشد. و نام دیگری که این منبع را می توان صدا زد یا منبع کویلی می باشد .

درجه حرارت آب گرم مصرفی معمولا در ۵۰-۶۰ درجه سانتیگراد به مصرف کننده می رسد. این آب نباید در دمایی کمتر از ۵۰ درجه سانتیگراد ذخیره شود، علت این امر رشد باکتری به نام لژیونلا می باشد که در دمای ۲۵ تا ۵۰ درجه تکثیر می گردد. لذا دمای مناسب جهت منابع کویل دار بالای این مقدار می باشد.البته در مواردی که در بالا بودن دمای آب مصرفی محدودیت دمایی وجود داشته باشد پیشنهاد می شود با مخلوط آب سرد و گرم این مهم را برآورده نموده تا موجب رشد باکتری نام برده نگردد.

به طور دیگر می توان گفت منبع کویلی نوع دیگری از منابع جهت تولید آبگرم مصرفی بهداشتی، در مصارف خانگی سبک و مصارف صنعتی نیمه سنگین می باشند. مکانیزم اصلی کارکرد منبع کویل دار به این گونه است که آب گرم شده توسط بویلر در سیستم ، به داخل کویل ها جریان می یابد و سبب افزایش دمای آب سرد ورودی که در بین کویل ها داخل منبع جریان دارد، می گردد.

موارد استفاده از منابع کویل دار به صورت زیر می باشد :

 • برای تولید و ذخیره آبگرم مصرفی در مصارف خانگی ،
 • برای تولید و ذخیره آبگرم مصرفی در اماکن تجاری و صنعتی سبک و نیمه سنگین

جنس مخزن های کویلدار چیست ؟ 

جنس منبع کویل دارعموما از ورق گالوانیزه می باشد اما در صورت استفاده از ورق سیاه (فشارهای بالاتر) داخل منابع را با پوشش اپوکسی می­ پوشانند. بدنه منبع کویلی از جنس ورق گالوانیزه گرم می باشد که از ضخامت ۳ تا ۱۶ میلیمتر بسته به ابعاد ظرفیت ، فشار و…. قابل تولید می باشد . کویل ها می تواند از جنس مس ، استیل یا گالوانیزه بر حسب نوع مصرف انتخاب شود .

شکل ظاهری منبع کویل دار

ذخیر آب و سوخت 12000 لیتری

حال بعد از جنس این نوع از مخزن به شکل ظاهری آن ها میرسیم . شکل ظاهری این نوع مخزن ها عموما به سه شکل می باشد :

 • مارپیچ یا اسپیرال ،
 • حلزونی
 • یو شکل

ضخامت ورق فولادی بکار رفته در منابع نیز بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خوردگی آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه می‌شود. این مخازن در دو نوع عمودی و افقی بر حسب محل نصب آنها بکار گرفته می‌شود.

مخزن کویلی از یک استوانه فلزی ایستاده یا افقی بستگی به فضای موتورخانه ، دو عدد عدسی محدب در بالا و پایین و یک یا چند رشته کویل دار تشکیل شده است.

موارد تاثیر گذار در قیمت مخزن کویلدار : 

مخزن ها نیز مانند تمام لوازم مورد نیاز با توجه به جنس و کیفیت تغییر قیمت پیدا می کنند اما در مخزن ها موارد دیگر مهمی علاوه بر کیفیت و دوام نیز تاثیر گذار در قیمت نهایی برای مشتری های عزیز می باشد آن موارد از این قرار است :

پارامتر هایی که قیمت منبع کویلدار را تحت تاثیر قرار می دهند :

 • به ظرفیت ،
 • کیفیت بدنه ،
 • جنس و مقدار کویل ها
 • و …
 • ضخامت بدنه ،
 • ضخامت عدسی های محدب مورد استفاده

این موارد مختصری از آن چه در قیمت نهایی یک مخزن کویلدار تاثیر می گذارد می باشد .

ظرفیت های منبع کویلدار چگونه است ؟ 

منبع کویل دار در ظرفیت های ۳۰۰ الی ۱۰۰۰۰ لیتر در بازار موجود می باشد که آن ها را می توان در دو حالت ایستاده (عمودی) و خوابیده (افقی) با توجه به نیاز سیستم تولید آن انتخاب کرد .برای این که یک منبع کویلی خوب و مناسب ساختمان و محیط خود انتخاب کنیم لازم است مواردی را در مورد آن لحاظ کنیم

مواری که باید در انتخاب منبع کویل دار به آن دقت کنیم :

 • ابعاد موتور خانه و
 • اندازه ورودی ها و عرض و ارتفاع درب ها

چگونگی عملکرد منبع کویلدار 

اگر بخواهیم در مورد چگونگی عمل منبع کویلدار صحبت کنیم بسیار تخصصی و  پیچیده می شود اما به زبان ساد و خلاصه می توان گفت مکانیزم منبع کویلدار  که سیال گرم کننده که در داخل یک بویلر آبگرم یا هر وسیله مشابه گرم شده و وارد کویل ها می گردد. سیال گرم شونده که در اطراف این کویل ها در داخل منبع جریان دارد بر اساس قانون جریان همرفتی، افزایش دما یافته و پس از رسیدن به دمای مورد نظر به سمت واحد های مصرفی جریان می یابد.

در منبع کویل دار آب گرم یا بخار تولید شده در بویلر یا دیگ، وارد مخزن می شود و بین کویل ها جریان می یابد. آب سرد ورودی (در مصارف خانگی آب لوله کشی شهری) توسط کویل ها افزایش دما پیدا کرده و به سمت واحد های مصرفی حرکت می کند. یکی از مزیت های منبع کویلی این است که آب مصرف نشده در سیستم، طی یک مسیر برگشتی، دوباره به داخل منبع هدایت می شود. این امر سبب کاهش چشمگیر مصرف انرژی و افزایش راندمان دستگاه می گردد.

ویزگی های برتر نویل مبدل در ساخت منبع های کویل دار : 

شرکت تولید صنعتی نوین مبدل تهران در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع واقع در تهران با تولید محصولات حرارتی و برودتی کار خود را آغاز نمود و سپس تولید انواع مبدلهای حرارتی و اواپراتور کندانسور و کویلها را به تولیدات خود اضافه کرده است .با تلاش و پشتکار فراوان و بهره گیری از متخصصین فنی و کارآمد و با اتکا به پرسنل متخصص و تجارب پیشکسوتان این صنعت تولید انواع محصولات حرارتی و برودتی را آغاز و روانه بازار تاسیسات گردید .
این محصولات دارای استاندارد های لازم بوده و در طی فرایند تولید  مورد بازرسی کارشناسان موسسه استاندارد قرار گرفته است . شرکت تولیدی و صنعتی نوین مبدل تهران عواملی چون بالاترین کیفیت ، پایین ترین قیمت و تسریع در زمان ممکن جهت تحویل کالا را سر لوحه برنامه های خود قرار داده و به آن توجهی خاص نموده تا بتواند رضایت مشتریان را به نحو احسن جلب نماید .

شرکت تولید و صنعتی نوین مبدل تهران با دارا بودن تیم مهندسی و تولیدی مجرب از امکانات و تجهیزات پیشرفته در زمینه طراحی و ساخت انواع محصولات خود مطابق با آخرین استاندارد های بین المللی استفاده می کند . این شرکت همواره بر این باور است با کسب تجربه و تخصص بیشتر در این زمینه بتواند در بازار تاسیسات رتبه های اول را کسب نماید . شرکت نوین مبدل تهران با شعار مطمئن و توانا ، در ارتقای کیفیت محصولات می کوشد و امیدوار است به یاری حق و تلاش بی وقفه و پایان ناپذیر کلیه مدیران و پرسنل به رتبه های اول موفقیت دست یابد .

با توجه به آن چه که گفته شد گروه نوین مبدل آمادست تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ممکن به شما عزیزان ارایه دهد و هرف گروه نوین مبدل قبل از هر چیزی رضایت مشتریان عزیزمان می باشد .

شماره های تماس با متخصصین ما :

تلفن های تماس :

۰۲۱۷۷۲۹۸۸۷۱

شماره ما را از ۱۱۸ بخواهید .
۰۹۱۲۷۹۵۶۹۳۴ – ۰۹۱۲۳۹۰۹۱۳۷